Nätverksdag med husförsamlingarna

Nu är det dags för årets sista nätverksdag med husförsamlingarna. Vi träffas, precis som förra gång i festlokalen Ramlösa med adress; Von Platéns Allé 77. Om man åker buss åker man enklast med linje 2 och hoppar av vid Wallisgatan eller Brunssparksskolan.

Festlokalen

Dagen ser ut ungefär så här:

  • 10:00-13:00 – Det blir tid för delgivning, lovsång, bön, undervisning och samtal. Barnen kommer att vara med under lovsången. När det är undervisning har barnen möjlighet att hitta på andra saker i gympahallen.
  • 13:00-15:00 – Pizzalunch och gemenskap
  • 15:00 – Kreativ böneverkstad i gympahallen
  • 16:00-16:30 – Juligt fika
  • 16:30-18:00 – Vi avslutar dagen med bön och lovsång.

Pizzan blir till självkostnadspris. Ta med 50 kr i kontanter.

Den här gången har husförsamlingen på Eneborg ansvar för fika och det praktiska kring maten. Tanken är att rotera det ansvaret mellan de olika husförsamlingarna. Vi gör den här dagen tillsammans och tror på en härlig dag med Jesus i centrum!

Vi ses! =)

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.