Undervisning om Bibeln

Vi har påbörjat en undervisnings-serie om Bibeln som kommer att läggas ut löpande här på hemsidan. Tanken med undervisningen är att den ska fungera som ett hjälpmedel för att man på egen hand och tillsammans i husförsamlingarna ska kunna läsa och förstå Bibeln lite enklare.

I serien kommer vi bland annat gå igenom hur Bibeln kom till, vilka olika genrer som finns i den och det kommer ges lite förslag på vad man kan tänka på när man läser.

I den första delen kommer vi dyka lite djupare i Bibeln som bok; ge en överblick över hur den kom till, vilka böcker och genrer den innehåller och hur den hänger ihop.

Vi har valt att lägga upp undervisningen som ljudfil för att det ska vara enkelt att tillgodogöra sig undervisningen även när man inte sitter vid en skärm. Passa på att lyssna när du promenerar, lagar mat eller tränar!

Du lyssnar till den här:

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.