Goda vanor för familjen

Maria har satt ihop en liten ”handbok” för ett Jesuscentrerat familjeliv. Tanken är att den ska få fungera som en hjälp och inspiration för familjer i och utanför nätverket av husförsamlingar i Helsingborg.

Här får du tips på hur du och din familj på ett enkelt sätt kan skapa goda vanor kring matbordet, odla en missionell livsstil tillsammans och hjälpa varandra att räkna med Jesus under dagen. Det finns så klart mycket mer att upptäcka när det kommer till att följa Jesus som familj, och troligtvis finns det många fler goda vanor som används runt om i husförsamlingarna, men förhoppningen är att det här kan bli en hjälp på vägen för den som är ny tron eller för de familjer som behöver lite ny inspiration och god input.

Här finns den att ladda ner: https://www.husforsamlingarhbg.net/wp-content/uploads/2023/11/Goda-vanor-for-familjen.pdf

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.